E-BOOKS

The runes are magical codes of nature that offer divination and manifestation to those who attune to their wisdom. They are an alphabet for open-minded souls who are ready to reach beyond the mundane world and understand the creative powers within and around them. Each rune is a profound symbol, and together they represent a mystical language of the spirit. Once we begin to understand this intuitive method of communication, the runes will become wise guides to us on our path through life and may even lead to a spiritual awakening. However, the runes don’t just deliver important messages; they offer magical solutions. Like any alphabet, they are there to be read, written, spoken, and shared, which is the most fascinating part. If we understand their symbolism, then we can write them, speak them, and even stand in their energy by doing the runic postures, thus attracting them into our space for a specific purpose.


BUY PDF

RUNES: MAGICAL CODES OF NATURE

The 100 supercharged symbols in this book bind the most profound sacred geometries and runes. They were designed for very concrete intentions, so there’s a plentitude of love symbols, healing symbols, abundance symbols, success symbols, and so forth. Moreover, they were blessed and charged by several energy healers for an even greater effect. With their help, we can enjoy powerful manifestation, meditation, healing, alchemizing, shielding, and the law of attraction.
Part I focuses on how to work with the supercharged symbols and the meanings behind them.
Part II contains the 100 supercharged symbols and their purposes. Each of the symbols has a suggested magical incantation and affirmation, and a visual list of the geometries and runes that it contains.BUY PDF

SUPERCHARGED SYMBOLS

A sci-fi mystery romance set in the ancient city of Prague and on the invisible spacecraft above.
Isa’s best friend goes missing during their high school graduation trip to Europe, and all clues seem to indicate that she has been abducted by extraterrestrials. Isa tries to make sense of it while being guided by synchronicities and recurring dreams about an ancient society in which she’s the bride of an otherworldly man who is considered divine by her people. Things get even stranger when she meets that someone in real life—Nuua. Isa witnesses Nuua killing two men, but he claims to be protecting her from fellow extraterrestrials who are abducting women for a hybridization project. Isa suspects her best friend to be one of those abductees, and the only way to find out is to put her trust in Nuua. As the story unfolds, Isa not only goes on a rescue mission to help her best friend but also unveils her past life story during which she was the so-called bride of the gods.BUY E-BOOK (EPUB FORMAT)

BRIDES OF THE GODS
 E-BOOKS IN CZECH LANGUAGE:


Tato kniha je jednoduchou příručkou k poznání skryté řeči magických symbolů skrze jejich základní geometrické tvary a díky hlubším mytologickým souvislostem. Všechny symboly vzešly ze základních geometrických těles, které dávají tvar našemu světu, mikro i makro kosmu. Posvátná geometrie je pradávné učení, které se soustřeďuje na geometrické proporce a vzorce přírody. Její znalost, stejně jako význam magických symbolů, byla uchovávána a ctěna mnoha starověkými civilizacemi včetně Mezopotámie, Egypta, Indie či antického Řecka. Práce s magickými symboly a Posvátnou geometrií byla od pradávna klíčem k pochopení přírody a filozofické podstaty existence. Každá kapitola se soustředí na jednu ze základních geometrických figur a od ní odvozené magické symboly. Je to cesta od zdroje jímž je kruh z něhož všechny tvary vznikly až po Strom života, kde se opětovně setkávají. KOUPIT PDF

Posvátná geometrie a magické symbolyVílí říše má dva nové detektivy: Lesní vílu Líví a jednorožce Maxe. Detektivní spolek je pověří případy v Pozemské říši, a tak na sebe vezmou podobu lidské dívky a psa, aby prozkoumali záhady zahrnující draky, obry, vodníky, lešije i trolí čarodějnice. Líví má sice k dispozici svou magickou hůl a Max zase kouzelný roh jednorožce, jejich síly by však nebyly tak účinné bez pomoci elementálů, elfů a kočkoobrů, ale také chlapce, jenž se stane jejich lidským spojencem. Postupem času se Líví a Max stávají uznávanými detektivy, kteří se specializují na to, čemu lidé říkají „nadpřirozené jevy“. 

Tato kniha byla inspirována českými, keltskými i severskými pohádkami, které nás učí o síle přátelství, lásky a laskavosti vůči přírodě. Ilustrace Ivany Axmanové navíc příběhu dodávají ještě více magie. Vydejte se tedy s námi za tímto jedinečným dobrodružstvím!


KOUPIT PDF 

Detektivové z Vílí říše
NOVINKA!

30% SLEVA PRO PRVNÍCH 33 ČTENÁŘŮ S KÓDEM 333!
ZAJÍMAJÍ VÁS TÉMATA PARALELNÍCH ŘÍŠÍ, ELFŮ A VÍL? TOUŽÍTE ODHALIT PŮVOD SVÉ DUŠE A ZJISTIT, KAM ODCHÁZÍTE PO TÉTO HMOTNÉ EXISTENCI? CHTĚLI BYSTE SE DOZVĚDĚT O NEJSTARŠÍ HISTORII NAŠÍ PLANETY, KDYŽ JEŠTĚ BYLA JEMNOHMOTNÁ? MOŽNÁ VÁS I PŘITAHUJE TAJEMSTVÍ VNITŘNÍ ZEMĚ A NAŠICH PRADÁVNÝCH HVĚZDNÝCH PŘEDKŮ? POKUD ANO, PAK JE TATO KNIHA URČENA PRÁVĚ PRO VÁS. 

IVA KENAZ V TEXTU PROPOJILA MYTOLOGII, VĚDECKÉ POZNATKY I SVÉ VLASTNÍ ZKUŠENOSTI S PARALELNÍMI SVĚTY.